Czy Rentgen Zębów Jest Bezpieczny?

Czy Rentgen Zębów Jest Bezpieczny?

Przed badaniem RTG zęba każdy Pacjent zadaje sobie pytanie : czy wykonywanie zdjęć rtg nie jest niebezpieczne dla mojego zdrowia?
Aby dobrze odpowiedzieć na to pytanie poznajmy kilka faktów. Przeciętna dawka przy wykonywaniu małego zdjęcia zęba na kliszy wynosi od 1,6 do 9 mikrosievertów. Dla porównania zdjęcie klatki piersiowej to 100 μSv, zdjęcie jamy brzusznej 560 μSv, badanie urograficzne 3500 μSv. Zwykły telewizor rocznie emituje dawkę około 100μSv. Ta dawka promieniowania RTG dotyczy sprzętu analogowego. Przy użyciu aparatów cyfrowych dawki są jeszcze mniejsze.

Dodatkowo, najbardziej czułe na promieniowanie organy wewnętrzne – szpik kostny, tarczyca i ślinianki – nie znajdują się w polu promieni RTG, gdyż dzisiejsze aparaty są tak zaprojektowane, że wiązka promieni jest ograniczona tylko do powierzchni odpowiadającej wielkości czujnika, czyli do powierzchni zęba i otaczającej go kości. Dodatkowo tarczyca chroniona jest przez specjalny ołowiany kołnierz zakładany pacjentowi podczas wykonywania zdjęcia.