Dlaczego Cukier niszczy zęby?

Próchnica to najczęściej występująca choroba na świecie. Dotyczy niemal wszystkich i trudno spotkać człowieka, który w ciągu swojego życia ani razu nie doświadczył leczenia stomatologicznego.

Aby próchnica rozwinęła się w zębie muszą zaistnieć cztery czynniki:
 
obecność bakterii
podatność zębów
obecność cukrów
odpowiednia ilość czasu
 
Jama ustna jest zasiedlona niemal 50 miliardami bakterii. Większość z nich jest nieszkodliwa. Za próchnicę odpowiadają te, które rozkładając cukry wytwarzają kwasy organiczne i w ten sposób obniżają naturalne pH. Prawidłowe pH w jamie ustnej wynosi 6-7. Już po około 10 minutach po zjedzeniu węglowodanów pH spada  do około 5. Bakterie osadzone na zębach w postaci tzw. płytki nazębnej rozpoczynają wtedy proces demineralizacji szkliwa czyli wypłukiwania z niego jonów wapnia. Zajęte szkliwo staje się kredowobiałe i porowate. Jeżeli pacjent nie odwiedzi w tym okresie stomatologa i nie zostaną wdrożone metody remineralizacji, czeka go leczenie z użyciem wiertła stomatologicznego.

Szkodliwym cukrem w kontekście wywoływania próchnicy jest tak popularna w naszej diecie, dodawana na skalę przemysłową do wszelkiego rodzaju produktów spożywczych sacharoza. Okazuje się jednak, że znacznie bardziej niekorzystna jest wysoka częstotliwość spożywania cukrów ( w większości posiłków, a zwłaszcza ich podjadanie), niż jednorazowe przyjęcie ich niezwykle wysokiej dawki. Wynika to z czasu, jaki jest niezbędny dla przywrócenia w jamie ustnej prawidłowego – niekwaśnego pH. W przypadku stałego dopływu substancji kwasotwórczych, taka neutralizacja staje się niemal niemożliwa. Wysoki potencjał kariogenny (próchnicotwórczy) mają słodycze, soki i napoje słodzone.

Najbardziej szkodliwym cukrem jest popularna sacharoza. Drugim, nawet istotniejszym czynnikiem jest wysoka częstość spożywania cukrów. Mniej szkodliwe jest zjedzenie ich jednorazowo w dużej ilości niż ciągłe podjadanie małej ilości. W przypadku stałego dopływu cukrów organizm ludzki nie może zneutralizować zbyt niskiego pH. Wysoki potencjał próchnicotwórczy mają szczególnie słodycze i słodkie napoje.
 
Najważniejszą zasadą ochrony naszego uzębienia jest unikanie natychmiastowego szczotkowania zębów po spożyciu  węglowodanów. Najlepiej odczekać ok.30 minut. Jest to czas jaki potrzebuje nasza ślina, aby przywróć prawidłowe pH. Wcześniej zaleca się płukanie jamy ustnej wodą.
 
Każdy, niezależnie od stosowanej diety, powinien raz na pół roku mieć wykonany przegląd jamy ustnej.