Ciepła woda z cytryną o poranku to popularny rytuał osób prowadzących zdrowy styl życia. I choć ten napój doskonale wpływa na nasz organizm, niestety szkodzi zębom.

Woda z cytryną pobudza układ pokarmowy i wzmacnia układ odpornościowy. Za tym, aby zaczynać dzień od szklanki takiego napoju przemawia również fakt, że cytryna należy do grupy produktów zasadowych, dzięki czemu przyczynia się do zrównoważenia pH organizmu.
Niestety, choć nie można odmówić temu rytuałowi wielu korzyści zdrowotnych, woda z cytryną negatywnie wpływa na nasze zęby.

Kontakt z kwaśnymi napojami nie jest komfortowy dla uzębienia i może prowadzić do osłabienia szkliwa. Soki owocowe, w tym także woda z cytryną, niszczą osłonę nabytą na zębach, która chroni szkliwo przed kwasową erozją.

Eksperci wyjaśniają, że do odtworzenia osłonki potrzeba ok. 30 minut. W tym czasie na pewno nie należy myć zębów, by nie osłabić szkliwa i nie wywołać przez to nadwrażliwości oraz nie prowokować próchnicy. Generalnie soki i napoje owocowe lepiej pić przez słomkę, by jak najmniej kwaśny płyn obmywał zęby, a dodatkowo dla znormalizowania pH na koniec przepłukać usta szklanką wody. Na pewno warto zrezygnować w ogóle ze słodzonych i jednocześnie kwaśnych napojów gazowanych. Dochodzi po ich spożyciu do intensywnego spadku pH jamy ustnej i ataku kwasów na szkliwo.

Szybki kontakt

Zadzwoń 22 448 50 55 lub napisz do nas. Odpowiemy w ciągu jednego dnia roboczego.

Mało czytelny? Wczytaj nowy. captcha txt