Skaling to zabieg polegający na usuwaniu kamienia nazębnego, który osadza się na zębach, głównie w okolicy przydziąsłowej.
Kamień nazębny to zmineralizowana płytka nazębna. Powstawanie kamienia nazębnego z płytki nazębnej rozpoczyna się po kilkudziesięciu godzinach od ostatniego czyszczenia zębów.Kamień nazębny powoduje większe gromadzenie się bakterii i uciska dziąsła, a w efekcie sprzyja rozwojowi chorób przyzębia i samych zębów. Dodatkowo przebarwiony, odkładający się głównie w odcinku przednim kamień, zaburza znacznie estetykę uśmiechu i może być przyczyną nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej.
Skaling wykonujemy przy pomocy ręcznych bądź mechanicznych, głównie ultradźwiękowych, skalerów stomatologicznych. Skalery ultradźwiękowe wytwarzają drgania o wysokiej częstotliwości, które lekarz dentysta przenosi na powierzchnię zęba za pomocą specjalnej końcówki.  Dochodzi wówczas do pękania i odpadania kamienia nazębnego naddziąsłowego i niewidocznego dla pacjenta kamienia poddziąsłowego. Zabiegowi towarzyszy specyficzny odgłos, wynikający z generowania ultradźwięków oraz niewielkie dolegliwości bólowe.
Po zabiegu pacjent może odczuwać przejściową nadwrażliwość zębów. Można ją zlikwidować poprzez stosowanie specjalnych preparatów bądź past.
Przed wykonaniem skalingu konieczne jest dokładne przeprowadzenie wywiadu lekarskiego. W czasie usuwania kamienia dochodzi do przerwania ciągłości tkanek i istnieje ryzyko wysiewu drobnoustrojów do krwiobiegu. U niektórych pacjentów może być konieczne zastosowanie osłony antybiotykowej.
Szybki kontakt

Zadzwoń 22 448 50 55 lub napisz do nas. Odpowiemy w ciągu jednego dnia roboczego.

Mało czytelny? Wczytaj nowy. captcha txt